Mining Machinary

Mills are essential elements in the ore enrichment process. One of the most important and key elements in the process investment is the mill and it is desired to be available continuously.

Because of this reason, we always try to make the best design and combine it with the best quality material and first class workmanship to enable minmum downtimes and maximum performance.

Sürekli çalışabilen ve bakım masrafları düşük olan tesisler bizlerin başarısını sürdürmek için en önemli faktördür. Bu kriterleri sağlayabilmek için kendimizi sürekli olarak geliştirerek, her yeni projenin bir önceki projeden daha başarılı olmasını sağlamak ana amaçlarımızdan bir tanesidir.

Continuosly working plants with low maintanence costs is the target for sustaining our success. To fullfill the satisfaction of our clients, with the technological improvements and the developments in the manufacturing practices, we try to produce every mill better than the previous one.

 

Proses ihtiyacı olarak yaş veya kuru sistem değirmenler kullanılabilir. Son ürün elde etme sistemine göre değirmen tipi değiştiği gibi içersinde kullanılacak kaplama ( kauçuk, çelik , alumina ) ve kullanılacak öğütücü ortam ( flint taşı, çelik bilya , çelik çubuk,  alumina bilya ) değişebilir. Her türlü ürüne yönelik alternatifli kaplama ve öğütücü ortama göre çözümlerimiz mevcuttur.

Depending on the process needs; wet or dry mills, ball mills, rod mills, SAG mills can be produced to work with different types of grinding media ( pebbles, steel balls, alumina balls ) on different types of lining ( steel, alumina, silex, rubber ). We have the flexibility to answer for all those demands from the market.

Newsletter
REMAS Redüktör ve Makina Sanayi A.Ş.
Remas Contact
Orta Mahalle Atayolu Caddesi
No:24 34956 Tuzla İstanbul / TÜRKİYE
Tel: +90 216 304 1360 (PBX)
remas@remas.com.tr